Davet


Prof. Dr. A. Nur Yüceyar
Sempozyum Başkanı

Değerli Meslektaşlarımız,

25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde  “Multiple Skleroz’ da Sağlıklı Yaşam Sempozyumu’ nun ilkinin İzmir’de gerçekleşecek olmasını bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

MS gibi genç yaşlardan itibaren tüm yaşam boyu süren kronik bir immünolojik hastalığın patogenezindeki çevresel faktörler, epigenetik mekanizmalar ve bu yıl özellikle beyin otoimmunitesi ve intestinal mikrobiyota;  obesite ve MS immünolojisi konularına ağırlık verilecektir.

Sempozyum bünyesinde ayrıca,  uyku nöroimmunolojisi ve MS de önemi; MS’de uyku bozuklukları; MS’de erken fiziksel aktivitenin önemi,  MS ve vitamin D ve sigara ilişkisi temaları üzerinde durulacak; MS’ de sağlıklı yaşam reçeteleri tartışılacaktır. Sempozyumun amacı MS hastalığının oluşumunda ve hastalığın seyrinde etkili olabilecek çevresel faktörlerle ilgili güncel bilimsel verilerin nöroloji,  genetik,  beslenme ve diyetetik, spor hekimliği, halk sağlığı, psikiyatri bölümlerinden akademisyenler tarafından aktarıldığı,  multidisipliner interaktif bir tartışma ortamı yaratılmasıdır. Sempozyumun sonunda hem MS hastalarımız,  hem MS açısından risk taşıyan hasta yakınları ve genel toplum sağlığı açısından yararlı olabilecek bilimsel verilerin gün ışığına çıkması beklentisindeyiz.

Özellikle bu konularda yapılmış olmak üzere MS ile ilgili tüm poster ve sözel bildiri çalışmalarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

İzmir’de baharın son demlerini yaşarken,  keyifli ve verimli geçeceğine inandığımız bir toplantıyı sizlerle birlikte paylaşma dileği ile.

MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu © 2019